Australian Open, Τσιτσιπάς-Φριτζ 3-2 σετ – Τεράστια ανατροπή και πρόκριση στους 8!

Μπράβο Στέφανε!!
Στα προημιτελικά του Αυστραλιανού Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά τη νίκη του στα 5 σετ επί του Taylor Fritz!! Stefanos Tsitsipas

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον προημιτελικό του Australian Open – μετά από έναν επικό αγώνα απέναντι στον  Αμερικανό Φριτζ που του έβαλε δύσκολα καθώς προηγήθηκε δύο φορές.

Αποτελέσματα αγώνα 3-2 σετ (4-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-4)

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τους 8 της διοργάνωσης μετά από μια μάχη που κράτησε 3 ώρες και 23 λεπτά. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκαμψε την αντίσταση του Τέιλορ Φριτζ και συνεχίσει την πορεία του στο πρώτο Grand Slam της χρονιάς που γίνεται στην Μελβόυρνη.

«Ήταν ένα επικό ματς και είμαι πραγματικά περήφανος από τον τρόπο που έπαιξα σ’ ένα καυτό γήπεδο…», παραδέχθηκε μετά το τέλος του αγώνα ο Στέφανος κι η αλήθεια είναι πως στα πολλά ζόρικα σημεία του αγώνα οι συμπατριώτες μας στην Μελβούρνη δεν σταμάτησαν να τον στηρίζουν.

Ο Φριτζ έκανε ένα εξαιρετικό ματς καθ όλη την διάρκεια του αγώνα και έδειχνε ότι μπορούσε να πάρει τον αγώνα.

Πίεσε τον Τσιτσιπά στα όρια του, αλλά στο τελευταίο σετ και ειδικά στα τελευταία 4 game του αγώνα κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει το εισιτήριο για τους 8 όπου θα αντιμετωπίσει μεθαύριο Τετάρτη 26/1 τον Σινέρ.